Jak je v Izraeli bezpečno?

Otázka, která zajímá každého, kdo jede do Izraele poprvé. V okamžiku, kdy oznámí svému okolí záměr navštívit tuto zemi, strhne se obvykle lavina protestů ze všech stran – od mírně hysterických přes argumentační až po řeči typu: „Jeď si kam chceš, ale nejprve napiš poslední vůli v můj prospěch…“

Není ani divu – mediální obraz Izraele potažmo Blízkého Východu opravdu mnoho důvodů k pocitu bezpečí nedává.

O to větší je překvapení lidí, kteří do Izraele přiletí. Už samotné moderní letiště působí uvolněným dojmem a jakmile se člověk dostane do Tel Avivu, Jeruzaléma nebo některého z dalších izraelských měst, strach o bezpečí rychle mizí. Svoboda, klid a spokojení lidé – to je nejčastější pocit z izraelských měst. Nebýt vojenských hlídek v ulicích a kontrolních stanovišť na silnicích, měl by člověk pocit, že je v nejmírumilovnější zemi světa.

Právě vojenská přítomnost je daní za bezpečí, které izraelský stát svým občanům i zahraničním návštěvníkům zaručuje. Izrael je již téměř 70 let ohrožován svými arabskými sousedy a za tu dobu vyvinul téměř dokonalá bezpečnostní opatření, která snížila rizika téměř na nulu. Často s oblibou říkám, že Izrael je mnohem bezpečnější než Evropa i Česká republika. Nedokáži si představit, ve kterém městském parku u nás doma bych byl ochoten strávit noc spánkem na lavičce nebo na trávníku s větším obnosem peněz v kapse. V Izraeli mám takovou zkušenost opakovaně a vždy zcela bez problémů. Běžná kriminalita zde prakticky neexistuje – s výjimkou kapesních krádeží na ulici v davu. V tom vynikají malí arabští kluci. Ale to je vše. Žádné přepadení, žádné loupeže, žádná znásilnění – to tam opravdu neznají.

Jejich problémem jsou politicky motivované útoky arabských radikálů na vojáky, policisty nebo Židy jako takové. Drtivou většinu z nich zastaví včas právě zmiňovaná bezpečnostní opatření v kombinaci s vynikající zpravodajskou službou.  A navíc tyto útoky se cíleně vyhýbají cizincům – každý zasažený cizinec by byl špatnou vizitkou pro Palestince, kteří se útoky snaží něco prosadit. Turista je v Izraeli přísně chráněná zvěř – pro obě strany barikády. Kromě toho, pokud se nějaký útok provede, tak k němu dochází většinou v místech, kam se běžný návštěvník ani nedostane – v okolí izraelských osad na území nárokovaném Palestinou (tzv. Západní břeh Jordánu) nebo v okolí arabských sídlišť na periférii Izraele.

V současné době bych se mnohem více bál cestovat do západní Evropy, do Itálie nebo do Řecka, než do Izraele.

V Jordánsku je situace ještě bezpečnější – tam Židé nežijí, proto tam nedochází ani k žádným pokusům o atentát.

A možná ještě jedna poznámka, která souvisí s naší další destinací – Etiopií – tam je tak bezpečno, že i po půlnoci běžně potkáte na ulicích osamělé ženy i mladá děvčata beze špetky jakéhokoliv strachu. A nikdy jsem ani já neměl pocit jakéhokoliv ohrožení – všude okolo jsou jenom milí a přátelští lidé, ochotní vám pomoci. Zřejmě to bude tím, že se jedná o křesťanskou zemi s židovskými kořeny 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.